Muzeum Ziemi Augustowskiej powstało w 1973 roku za sprawą uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Augustowie. To zasługa pracowników jednostki, którzy zaangażowali się we wdrażanie projektu działalności muzeum.

Dzieło, do którego aspiruje muzeum, obejmuje całościowy i szczegółowy obraz Ziemi Augustowskiej – jej historii, geografii, kultury oraz ludzi. Poprzez zebrane dzieła – eksponaty, pamiątki, obrazy – oddaje hołd lokalnej tradycji i tworzy ponadczasowy portret regionu.

Swoje zbiory Muzeum Ziemi Augustowskiej udostępnia gościom zapraszanym z różnych części Polski i świata, oferując im niepowtarzalną możliwość obcowania z lokalną historią i tradycją. Pracownicy muzeum prowadzą też projekty badawcze dotyczące regionu, dzięki którym udało się utrwalić pamięć o jego mieszkańcach i ich dorobku.

Cieszymy się, że od ponad czterech dekad muzeum w Augustowie pełni tak ważną rolę w kształtowaniu lokalnej tożsamości. Dzięki temu mieszkańcy regionu mogą uzyskać dostatecznie szeroki obraz swojej historii i jej przeszłości przekazywanej po kolejnym pokoleniom.

Muzeum Ziemi Augustowskiej to nowy obiekt, który powstał w wyniku uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Augustowie. Muzeum skupia się na odzwierciedleniu dziedzictwa kulturowego tego regionu. Znajduje się tu bogata ekspozycja złożona z przedmiotów z regionu oraz pochodzących z dawnej prerii.

Sam muzeum zostało zaprojektowane jako reprezentacyjna budowla, której proporcje i kompozycje odzwierciedlają podstawowe wartości środowiska naturalnego i kulturowego tego regionu. Charakteryzuje go również duża szczegółowość aranżacji wnętrza, aby można było prezentować te liczne biblioteki i skarby historyczne.

Jak sami widzimy, Muzeum Ziemi Augustowskiej to bardzo ciekawe miejsce do odwiedzenia dla miłośników historii i kultury tego regionu. Można odwiedzić go codziennie godzinach od 10 do 17. Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Ziemi Augustowskiej w powiecie Augustowskim powstało dzięki uchwale Powiatowej Rady Narodowej, która została przyjęta 14 marca 1974 r. Muzeum na swoich kolekcjach prezentuje historię i kulturę ziemi augustowskiej oraz jej zasoby przyrodnicze.

Muzeum składa się z gmachu głównego oraz kilku oddziałów. Gmach główny obejmuje dwa pawilony, salę prehistoryczną, poświęconą średniowieczu, gospodarstwu domowemu oraz opis geologicznych elementów istniejących na terenie powiatu. Oddziały różnią się swoją tematyką: jeden zbiera eksponaty archeologiczne, drugi poświęcony jest historii Geologicznego Rezerwatu Augustowa i zawiera obrazy oraz wykopy geologiczne, a trzeci skupia się na faunie i florze okolic.

Muzeum oferuje wiele ciekawych atrakcji. Są one szczególnie popularne wśród turystów, którzy odwiedzają Augustowski rejon. Oferta obejmuje grupy edukacyjne, wystawy czasowe, warsztaty historyczne, spacery tematyczne i multimusicale. Zajmują się one takimi tematami, jak historia miasta czy też tradycja lokalna o roli kultury w regionie. Muzeum organizuje co roku coroczną imprezę „Augustows maski”, która prezentuje szeroki zakres regionalnych kultur i obrzędów ludowych.

Wizyty w muzeum są bezpłatne, dziennikiem odwiedzin jest czwartek. Jest to doskonała okazja do odkrycia piękna i unikalnych bogactw regionu powiatu augustowskiego!

Ostrołęckie Muzeum Ziemi Augustowskiej powstało 25 sierpnia 1978 r. na mocy uchwały Powiatowej Rady Narodowej w Augustowie, która została przyjęta kilka dni wcześniej.

Od samego początku głównym celem istnienia tego muzeum było gromadzenie, dokumentowanie, a także upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu. W tym celu zebrali około pięciu tysięcy obiektów historycznych i artystycznych, które są teraz częściami Muzeum Ziemi Augustowskiej. Do obecnych eksponatów należą między innymi wyroby rzemiosła, starocie mebli, a nawet obrazy słynnych artystów.

Muzeum organizuje także cykliczne wystawy i inne wydarzenia, takie jak warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Jest to tym samym absolutnie fascynujące miejsce dla lokalnych mieszkańców oraz dla osób odwiedzających z całego kraju.

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się czegoś więcej na temat tego wyjątkowego miejsca lub masz chęć go odwiedzić, serdecznie zapraszamy! Muzeum Ziemi Augustowskiej może naprawdę Ci się spodobać!