Muzeum Ziemi Augustowskiej to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Ziemi Augustowskiej w województwie podlaskim. Muzeum, które jest położone w dawnej synagodze Kanał Augustowski jest domem dla ponad sto tysięcy zbiorów ilustrujących historię regionu, od czasów antycznych po czasy współczesne. Odwiedzający mogą tu znaleźć szeroki wybór eksponatów, w tym artefaktów etnograficznych, militarne i architektoniczne oraz wielu innych przedmiotów.

Muzeum mieści się na trzech poziomach: parter, pierwsze piętro i skarbiec. Na parterze można odbyć podróż do procesu tworzenia i rozwijania się kultury i historii tego regionu. Tu można zobaczyć przedmioty związane z muzyką i rzeźbieniami, a także poznawać ludzi i ich codzienne życie. Pierwsze piętro ma bogaty zbiór historii i techniki oraz stałe wystawy tematyczne. Można tu oglądać starożytne artefakty historyczne, sztukę malarską andpoczynając od XVII do XXI stulecia. Skarbiec to prawdziwa perełka muzeum, gdzie można bardzo blisko obcować z bogatymi skarbami narodowymi – monety srebrne, portfele, herbaciane domy i inne rarytasy.

Odwiedzenie Muzeum Ziemi Augustowskiej to naprawdę cudowne przeżycie dla turystów spragnionych czegoś nowego i ciekawego. Zbiory ich ogromny, ale i bardzo interesujacy. Odkrywasz tutaj jedyne w swoim rodzaju skarby historii i kultury tego regionu. Ale to nie wszystko! W zamian za wejściówkę Masz do dyspozycji galerie sztuki abstrakcyjnej, sale wystawowe i sale audio-wizualne oraz kawiarnie off-space i sala edukacyjna! Więc jeśli szukasz miejsca na więcej niż samego zaspokojenia swojej ciekawości – muzeum Ziemi Augustowskiej na pewno spełni Twoje oczekiwania!

Muzeum Ziemi Augustowskiej odwiedzane jest rocznie przez tysiące turystów z całego świata. Jest to jeden z najbardziej popularnych i szanowanych muzeów w Polsce. Dlaczego? Bo zawiera ono szeroką gammę eksponatów z dziedzictwa polskiego, a także europejskich kultur.

Muzeum dysponuje ponad 700 eksponatami i obrazami dotyczącymi różnorodnych tematów, w tym kultury, historii i geografii regionu Augustowa. Założona w latach 70-tych XX wieku placówka ma na celu ochronę i upamiętnienie naszych pokoleń poprzednich i sprzyjanie edukacji regionalnych.

Turyści odwiedzający muzeum mają do dyspozycji bogate materialne i duchowe dziedzictwo tego regionu, można je oglądać na wystawach trwających około 4 godzin. Wystawy prezentują rękodzieła, stroje ludowe, historię drukarstwa oraz techniki staropolskiego rytownictwa. Muzeum regularnie organizuje również specjalne wydarzenia, w tym koncerty muzyczne i warsztaty tematyczne.

Jeśli interesujesz się lokalną historią i kulturą regionu Augustowa, Muzeum Ziemi Augustowskiej jest obowiązkowym punktem podczas twojej wizyty. To miejsce oferuje turystom unikalną okazję poznania bogatego dorobku polskich przeszłości oraz poznania ciekawostek o życiu codziennym dawnych mieszkańców Augustowa.

Powołane w 2017 roku Muzeum Ziemi Augustowskiej notuje nieprzerwany wzrost liczby odwiedzających. W 2018 r. wystawy i działania edukacyjne przyciągnęły już ponad 6 tysięcy gości.

Muzeum posiada szeroki zakres unikalnych eksponatów, zarówno w postaci przedmiotów, jak i archiwalnych dokumentów. Ekspozycja ukazuje rozwój i historię regionu Augustowskiego, od czasów monarchii do czasów nowoczesnych. Wystawa obejmuje tematykę militarną, religijną, kulturową, gospodarczą oraz regionalną.

Muzeum to miejsce słynne z różnorodności eksponatów i wciąż bogaconych stałych wystaw. Prywatni kolekcjonerzy reguralnie przekazują nowe eksponaty na ekspozycję stałą. Za każdym razem odwiedzający mogą zobaczyć coś nowego, a ich zainteresowanie jest napawane nowymi informacjami o historii tego regionu.