W ostatnim czasie Muzeum Ziemi Augustowskiej w mieście Augustów rozszerzyło swoją ofertę o nowy dział – Etnografia i Historia Kanału Augustowskiego. Nowy dział został stworzony, aby uczcić Rok Kultury Nogówka i zapewnić zwiedzającym jeszcze w większym stopniu dobrze przygotowane miejsce do poznawania regionalnych tradycji i dziejów tego pięknego regionu Polski.

Nowy dział muzeum składa się z kilku sekcji. Pierwsza z nich obejmuje ekspozycję etnograficzną poświęconą życiu kulturowemu i codziennemu regionu. W tym celu wystawiono wiele różnych przedmiotów, mebli, narzędzi i innych elementów garderoby dawnej ludności tego regionu. Druga część nowego działu skupia się na historii budowy Kanału Augustowskiego, który jest jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Można dowiedzieć się wiele o ludziach, którzy podjęli to wielkie przedsięwzięcie i dokonali tak wielkiej inwestycji.

Tutejsi pracownicy Muzeum Ziemi Augustowskiej prowadzą także różne warsztaty i sesje edukacyjne służace uwrażliwieniu publiczności na historię oraz tradycyjne i etniczne aspekty regionu. Dzięki tego typu projektom można zapoznać się z dorobkiem kulturalnym oraz technologicznym narodowe i okolice. Aby dowiedzieć się wiśce o aktualnych wydarzenia w muzeum, polecam śledzenie oficjalnego bloga muzeum lub fanpage’u na Facebooku.
Od wielu lat Muzeum Ziemi Augustowskiej serdecznie witami swoich gości. Obecny budynek pochodzi z 2017 r., gdy nowe, przebudowane wnętrza muzealne wystawiono publicznie. Wewnątrz można znaleźć interesujące działy, z których najciekawszymi są Etnograficzny i Historia Kanału Augustowskiego.

W naszym muzeum można zobaczyć oryginalne przedmioty dziejowe, takie jak maszyny lub narzędzia, które świadczą o używanych dawniej metodach połowu ryb czy upraw rolnictwa. Co więcej, odwiedzający mają okazję do poznania historii Kanału Augustowskiego i jego budowy – na wielu pomieszczeniach można obejrzeć rozmaite eksponaty i posterki prezentujące ciekawostki związane z budowlą tego unikalnego kanału. Wszystko to sprawia, że spacer po muzeum to prawdziwa podróż przez siły natury i umiejętności człowieka.

Dzięki różnorodności ekspozycji oraz bardzo serdecznemu przyjmowaniu gości, Muzeum Ziemi Augustowskiej stało się bardzo popularnym miejscem. Warto je odwiedzić, by aktywnie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego i skosztować tradycyjnych potraw.

W ostatnim czasie Muzeum Ziemi Augustowskiej wzbogaciło swoją ofertę o dwa interesujące działy – etnografię oraz historię Kanału Augustowskiego. Nowe działy zapraszają badaczy i miłośników historii do poznania bogatej tradycji, która ma swoje miejsce w tej zakopiańskiej części Polski.

Etnograficzny dział Muzeum posiada nowiutką ekspozycję etnograficznych zbiorów. Jest bardzo ważne dla regionu Augustowskiego, ponieważ od pokoleń byli tutaj mieszkańcy niepowtarzalni pod względem języka, obyczajów i tożsamości narodowej. Wystawa prezentuje ich charakterystykę i ukazuje różnorodność ludzi, którzy tworzyli społeczności i niepowtarzalne strefy etnograficzne – jeziorne, doliny i góry.

Dział dotyczący historii kanału Augustowskiego prezentuje skarby techniki historycznej oraz jej rolę w budownictwie hydrotechnicznym. Od 1836 roku stanowi on ważny element systemu wodnego połączeń transportowych w regionie; był uważany za jeden z najważniejszych projektów gospodarczych II Rzeczypospolitej. Każdy może tu przekonać się o jego powadze.

Zapraszamy serdecznie do Muzeum Ziemi Augustowskiej, aby poznać bogaty szlak historii tego regionu. To doskonała okazja do odbycia podróży w przeszłość i dowiedzenia się więcej o polskiej tradycji na dalekich terenach ziemi Augustowskiej.